Atopowe Zapalenie Skóry wiosną

Atopowe Zapalenie Skóry wiosną

Atopowe Zapalenie Skóry, schorzenie, które wywołuje swędzenie, pierzchnięcie skóry czy pojawienie się na niej krost nasila się w okresie zimy i wiosną. Jej objawy można, a przede wszystkim warto, kontrolować i łagodzić.

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, które dotyka przede wszystkim dzieci, choć uskarżają się na nie także dorośli. Można je rozpoznać po wypryskach, świądzie, zaczerwienieniach czy niewielkich rankach na skórze, które są następstwem zachwiania metabolizmu lipidów zgromadzonych w naskórku, stanowiących naturalną ochronę skóry.

Atopowe Zapalenie Skóry nie jest chorobą zakaźną, dlatego nie można się nią zarazić przebywając w towarzystwie osoby z AZS. Choroba ta jest jednak bardzo uciążliwa, wymaga stosowania specjalnej diety oraz regularnej pielęgnacji skóry z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) a dieta

Odpowiednia dieta w przypadku AZS polega na eksperymentowaniu i obserwowaniu reakcji organizmu. Nie ma bowiem diety doskonałej polecanej osobom cierpiącym na AZS. Podczas gdy niektóre produkty mogą wywołać swędzenie u jednej grupy osób, u drugiej mogą nie wywołać żadnych zmian skórnych.
Pomocne mogą okazać się testy skórne, które nie zobrazują jednak problemu całkowicie. W przypadku testów wykorzystuje się alergeny najczęściej uczulające, co oznacza, że testy nie wykażą wszystkiego tego, co może wywołać zmiany. Ze względu na to należy ostrożnie dawkować oraz wprowadzać nowe produkty, obserwując reakcję organizmu.
Najczęściej uczulającymi produktami spożywczymi są: mleko krowie, które w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych zastąpić można mlekiem kozim, orzeszki ziemne, owoce morza i ryby, owoce cytrusowe, soja, warzywa drobnostrączkowe.
Stronić należy również od żywności zawierającej konserwanty, sztuczne barwniki czy wszelkiego rodzaju ulepszacze.
Osoby z Atopowym Zapaleniem Skóry powinny sięgać po warzywa i owoce, najlepiej z gospodarstw ekologicznych, zawierające wiele cennych minerałów i witamin wpływających korzystnie na kondycję skóry.
W diecie osób cierpiących na AZS nie powinno zabraknąć probiotyków, a więc produktów zawierających szczepy bakterii. Wspomagają one łagodzenie objawów choroby oraz usprawniają produkcję przeciwciał potrafiących przechwycić alergeny.

Atopowe Zapalenie Skóry a stres

Zaczerwienienie skóry, wysypka czy łuszczenie się naskórka, a więc typowe symptomy AZS, mogą być następstwem silnego stresu. Okazuje się, że objawy AZS mogą zwiększać się w sytuacjach nerwowych, dlatego tak ważne jest, by osoby z AZS umiały skutecznie poradzić sobie ze stresem.
Pomocy możemy szukać u psychologów lub, znając własne upodobania, organizować sobie wolny czas tak, by dał on nam szansę na zrelaksowanie się

Atopowe Zapalenie Skóry - jakie leki?

AZS to choroba, której objawy zaostrzają się zwłaszcza zimą i wiosną. Wówczas nieuniknione bywa podanie leków odczulających lub sterydów. Reakcje uczuleniowe łagodzą także leki przeciwhistaminowe.
Świąd skóry towarzyszy AZS skłania do drapania się. Warto pamiętać jednak o tym, by starać się nie dopuszczać do kontaktu paznokci ze skórą, bowiem nawet niewielkie zadrapanie doprowadzić może do nadkażenia skóry, co spowoduje konieczność podania antybiotyku.
Jeśli na skórze pojawiają się niewielkie krostki, lekarz najczęściej przepisuje maści o właściwościach przeciwzapalnych. Ostrożnie, i zawsze po konsultacji lekarskiej, należy dawkować leki sterydowe. Znacznie bezpieczniejsze są preparaty zawierające w sobie inhibitory kalcyneuryny, które nie niszczą one skóry, jak preparaty sterydowe.

Atopowe Zapalenie Skóry – codzienna pielęgnacja skóry

AZS jest chorobą, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry. Oznacza to sięganie po emolienty w postaci kremów, maści, mleczek, emulsji.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest także prysznic, nie zaś kąpiel w wannie, która wysusza skórę. Po jego zakończeniu skórę należy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem i w ciągu kilku minut zastosować preparat natłuszczający (balsam, mleczko, oliwkę).

www.xn--wszystkodowosow-9sc.pl www.rzesy.net www.pamiec.org