Łuszczyca: to brzmi groźnie! Czy słusznie?
3

A A A

Obok trądziku pospolitego, łuszczyca jest najczęściej występującym schorzeniem dermatologicznym. Statystyki wykazują, że może dotykać od 2 do nawet 4 proc. populacji.

Łuszczyca to przewlekła choroba dermatologiczna z tendencjami do nawrotów. Nie należy do schorzeń zakaźnych, ani złośliwych. Charakteryzuje się pojawianiem się na skórze łuszczących się wykwitów. Zmiany chorobowe mogą dotyczyć niewielkiego fragmentu skóry, w skrajnych wypadkach mogą pojawiać się na dużych powierzchniach ciała.

Łuszczyca: to brzmi groźnie! Czy słusznie?Najczęściej występujące typy łuszczycy:

 • Łuszczyca zwyczajna, zwana też pospolitą jest najczęściej występującym typem łuszczycy (charakteryzuje się wypukłymi obszarami rozognionej skóry, pokrytymi srebrnobiałą łuską).
 • Łuszczyca plackowata (ten typ łuszczycy charakteryzuje się dużymi, zlewającymi się wykwitami).
 • Łuszczyca kropelkowata (objawia się występowaniem dużej ilości malutkich, czerwonych plamek, jest skutkiem zakażenia paciorkowego gardła).
 • Łuszczyca owłosionej skóry głowy (występuje na głowie oraz na granicy włosów na czole, przy uszach i na karku, może wywoływać takie objawy, jak świąd skóry głowy, pogrubienie skóry głowy, silne łuszczenie się skóry na głowie, może doprowadzać do łysienia).
 • Łuszczyca brodawkująca (charakteryzuje się wzmożonym rogowaceniem naskórka).
 • Łuszczyca stawowa (jest najgroźniejszym typem łuszczycy, powoduje przewlekłe zapalenie stawów, które może skutkować trwałym kalectwem.

Przyczyny

Geneza łuszczycy nie została do końca poznana. Naukowcy wyróżniają jednak kilka czynników, które mają wpływ na jej powstawanie:

 • geny – łuszczyca jest chorobą dziedziczną – jeśli oboje rodzice cierpią na to schorzenie, szansa, że przekażą je dziecku wynosi aż 50 proc.,
 • zaburzenia układu immunologicznego.

Do czynników wyzwalających chorobę zalicza się:

Leczenie

Leczenie łuszczycy ma formę oddziaływania zewnętrznego, oraz ogólnego. Leczenie zewnętrzne ma na celu zahamowanie bądź zlikwidowanie zmian chorobowych na skórze. Podzielone jest na dwa etapy: złuszczający – w tym celu wykorzystuje się maści salicylowe, mocznik, maści solankowe i salicylowo-siarkowe oraz redukujący – w tym celu stosuje się retinoidy, kortykosteroidy, witaminę D3, witaminę A, sterydy. W leczeniu ogólnym, w zależności od typu zmian łuszczycowych (grudki, krostki), od rozległości zmian oraz stanu zdrowia osoby chorej na łuszczycę, stosuje się: antybiotyki, retinoidy, metotreksat, hydroksymocznik, cyklosporynę oraz tzw. leki biologiczne. W leczeniu łuszczycy stosuje się także fototerapie, fotochemioterapię i fotoferezę.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Łuszczyca: to brzmi groźnie! Czy słusznie? adobe21

  Witam
  Po jakim czasie znikaja te plamy na twarzy ?

  Odpowiedz