Diagnoza: liszaj! Powód do obaw?
4

A A A

Liszaj to przewlekła choroba skóry i błon śluzowych, która wbrew powszechnej opinii nie ma charakteru zakaźnego. Sprawdź, jakie rozróżniamy rodzaje tej choroby.

Liszaj płaski

To najczęściej spotykana postać liszaja. Charakteryzuje się sinofioletowymi, połyskującymi grudkami na skórze, którym towarzyszy świąd. Przyczyny występowania liszaja płaskiego nie są do końca znane. Przypuszczalnie czynnikami wywołującymi chorobę są zaburzenia funkcjonowania układu autoimmunologicznego, przyjmowanie niektórych leków oraz kwestie psychologiczne – np. silny stres.

Leczenie liszaja płaskiego jest długotrwałe i wymaga cierpliwości. Walka z chorobą koncentruje się na jej objawach, nie na przyczynach. Polega ono na podawaniu leków, takich jak kortykosterydów, a w cięższych przypadkach metotreksatu. W leczeniu miejscowym stosuje się maści i kremy sterydowe. Lekarze niekiedy łączą z główną terapią stosowanie leków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych. W celu zmniejszenia świądu stosuje się leki przeciwhistaminowe. Jak w przypadku wszystkich schorzeń dermatologicznych, chorzy z liszajem płaskim powinni przykładać szczególną uwagę do pielęgnacji skóry, odpowiednio ją nawilżać i natłuszczać oraz unikać kontaktu z substancjami drażniącymi.

Diagnoza: liszaj! Powód do obaw?Liszaj rumieniowaty

Inna nazwa liszaja rumieniowatego to toczeń rumieniowaty. Jest to bardzo rzadka, przewlekła choroba immunologiczna. Objawia się stanami zapalnymi w obrębie wielu narządów, charakterystycznym objawem są także cytopenie. Zmiany skórne mają postać czerwonych gródek zlewających się w większe wykwity. Cechą charakterystyczną tej choroby jest także nadwrażliwość na światło. Przyczyny liszaja rumieniowatego nie są znane, specjaliści dopatrują się ich w genach, zakażeniach wirusowych, hormonach oraz czynnikach psychologicznych i środowiskowych. Leczenie liszaja rumieniowatego polega na podawaniu leków immunosupresyjnych, kortykosteroidów i środków przeciwmalarycznych.

Liszaj twardzinowy

Charakteryzuje się bólem i suchością kobiecych stref intymnych. Objawami mogą być także świąd i pieczenie. Liszaj twardzinowy wywoływany jest przez zmiany hormonalne i najczęściej występuje u kobiet w okresie menopauzy. Ten rodzaj liszaja poddaje się leczeniu lekami miejscowymi i doustnymi, które wspomagane są kremami zawierającymi witaminę A, kortykosteroidy i estrogeny.

Liszajec zakaźny

Wbrew zbieżnej nazwie nie ma nic wspólnego z liszajami. Liszajec to powierzchowne zakażenie objawiające się wykwitami pęcherzykowo – krostkowymi. Powstaje na skutek zakażenia paciorkowco – gronkowcowego. Leczony liszajec ustępuje po około 10 dniach.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Diagnoza: liszaj! Powód do obaw? Peachskin

  Metoda jaka podziałała na mnie. Miałam wyjątkowo wredny liszaj plaski na 90% ciała. Spotkałam się z tym po raz pierwszy więc udałam się do lekarza. Ten przepisał 2 maści ze sterydami i antybiotyk (dosyć typowo). Nie lubię stosować na sobie chemii, a przy tak dużej powierzchni ciała tym bardziej bałam się używać ze względu na efekty uboczne. Poza tym maści są tłuste czyli długo się wchłaniają, a niektóre barwią i kiepsko pachną, a do tego są na receptę.

  Moja kuracja alternatywna:

  Najpierw pozwoliłam liszajom wyjść na powierzchnię (ok 2 tygodnie). Co ma wywalić to musi wywalić i wtedy można zacząć działać. Kiedy nowe przestały się pojawiać zaczęłam stosować co następuje:

  - Ziele ostrożenia (ostrożeń warzywny), tzw. czarcie żebro (picie 1 szklanki rano i 1 szklanki wieczorem. 1 łyżeczka ziela na szklankę) – oczyszcza i uspokaja, działa świetnie na sen. Koszt: ok 3 zł za 50 g. Uspokojenie jest przy kuracji bardzo ważne – liszaje spowodowane są przede wszystkim silnymi reakcjami emocjonalnymi, takimi większymi lub mniejszymi traumami.

  - Na całą powierzchnię skóry raz dziennie rano lub wieczorem nakładałam następującą mieszankę:
  *Maść Alantan Plus w kremie (7 zł)
  * Mleczko nagietkowe Ziaja (8 zł)
  * Witamina A w kroplach (9 zł) – jest na receptę, ale Pani sprzedała mi normalnie jak poprosiłam więc warto spróbować i poprosić.
  * Witamina E w kroplach (9 zł)

  Na całe ciało proporcje były następujące: pół tubki Alantanu, taka sama ilość mleczka (tzn. nie pół butelki tylko tyle ile było maści), oraz po 15-20 kropel obu witamin. Mieszanka wchłania się świetnie, wystarczy lekko wklepać, ładnie pachnie, nie jest tłusta i nie ma żadnych efektów ubocznych.

  Rezultaty widoczne są każdego kolejnego ranka – najwyraźniej od 2, 3 dnia kuracji. Ranki najpierw przysychają i się łuszczą, a potem zaczynają blednąć. W tej chwili po 6 dniach kuracji mam już coraz bledsze brązowe plamki. Zamierzam stosować kurację do całkowitego zniknięcia śladów.

  I jeszcze ważna sprawa – trzeba koniecznie wyluzować. Trzeba użyć jakichkolwiek zdrowych sposobów (wypady na łono przyrody, hobby, fajni znajomi, coś lekkiego do czytania, oglądanie ulubionych programów w TV, jak najmilej czynnie spędzać czas i tym samym odrywać myślenie od kiepskich rzeczy). Relaks i unikanie stresów – na ile się da – bardzo pomagają w każdym leczeniu. Nie trzeba wierzyć w leczenie ani starać się myśleć pozytywnie – wystarczy choć trochę mniej się denerwować i będzie okej.

  Mam nadzieję, że będzie to pomocne

  Odpowiedz

 2. Re: Diagnoza: liszaj! Powód do obaw? Ania

  Witam mam na dłoniach od dłuższego czasu pęcherzyki jak krostki. Gdy mi pękną robią się z nich suche zmiany i wokół nich robią się kolejne krostki z przezroczystym płynem i zmiany się powiększają gdy kolejno pękają. Już nie wiem co robić? Gdy się ich pozbęde znów wracają. Są swędzące. Czy to może być liszajec zakaźny? Dodam że mam uczulenie na nikiel ale w kontakciez np metalowym guzikiem przy spodniach nie mam objawów tego uczulenia. Proszę o odpowiedź

  Odpowiedz