Głowa swędzi i piecze? Możesz mieć poważny problem!
5

A A A

Problemów z włosami zazwyczaj doszukujemy się w słabej kondycji struktury włosa, braku witamin bądź czynnikach zewnętrznych. Tymczasem okazuje się, że częstą przyczyną problemów z włosami są schodzenia dermatologiczne skóry głowy.

Do najczęstszych schorzeń, jakie mogą dotknąć skórę głowy zaliczamy:

Łupież

Łupież to jeden z najpowszechniejszych problemów skóry głowy. Objawia się obfitym złuszczaniem obumarłych komórek skóry pozlepianych łojem. Z chorobą tą zmaga się niemal 50 proc. populacji. Łupież może przybierać dwie formy:

  • Suchą – najbardziej znana forma łupieżu, objawia się białymi drobinkami złuszczającego się naskórka. Przyczyną łupieżu suchego może być reakcja alergiczna na kosmetyki, a także zła dieta i stresujący tryb życia.
  • Tłustą – objawia się powstawaniem tłustych strupów na skórze głowy, którym towarzyszy stan zapalny oraz świąd. Ta forma łupieżu spowodowana jest nadmiernym rozwojem drożdżaków, które naturalnie występują w ludzkiej skórze.

Łojotokowe zapalenie skóry

Związane jest z gospodarką hormonalną, dlatego najczęściej występuje u nastolatków w okresie dojrzewania. Na tę chorobę częściej cierpią chłopcy niż dziewczęta. Objawia się złuszczaniem tłustych strupków na skórze głowy, a czasami także na twarzy, powiekach, brwiach i za uszami. Wywołuje stany zapalne oraz swędzenie skory. Nieleczone może doprowadzić nawet do łysienia. Łojotokowe zapalenie skóry to schorzenie przewlekłe, trudne do całkowitego wyleczenia.

Łuszczyca

Łuszczyca należy do najpowszechniejszych chorób skóry. Jest to przewlekła choroba o podłożu genetycznym objawiająca się nadmiernym i nieprawidłowym rogowaceniem naskórka. Łuszczycowe zmiany skóry głowy tworzą zlewające się ogniska, niekiedy przechodzące na skórę czoła. Może towarzyszyć im pieczenie i swędzenie.

Wszawica

Do pasożytniczych chorób skóry głowy zalicza się wszawice powodowaną przez wesz głowową. Głównym objawem choroby jest intensywny świąd skóry głowy powodowany przez ukłucie wszy. Wszawica najczęściej dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym, młodzieży szkolnej oraz osób nie przestrzegających higieny. Pasożytami skóry głowy bardzo łatwo można zarazić innych, dlatego istotną kwestią jest ostrożność i zachowanie szczególnej higieny.

Tak wygląda ludzka wesz:

Human Head Louse up Close

Grzybica owłosionej skóry głowy

Jest to powszechna infekcja grzybicza skóry głowy, brwi i rzęs. Wywołują ją grzyby z rzędu Trichophyton i Microsporum, które atakują trzon włosów i mieszki włosowe. Objawia się obrzękami okolic ujścia mieszków włosowych, a w ostrym przebiegu naciekami skupiającymi się w jednym miejscu.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*