Brodawki: skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
8

A A A

Brodawki, kurzajki, kłykciny – szpecą naszą skórę, a niekiedy powodują uczucie dyskomfortu, a nawet ból. Co jest przyczyną ich pojawiania się? Jak sobie z nimi poradzić? Oto kilka podstawowych informacji na temat brodawek.

Brodawki są to zmiany skórne o charakterze grudkowym, potocznie zwane kurzajkami. Ich pojawienie się spowodowane jest działaniem wirusa HPV. Zazwyczaj nie powodują bólu, a skóra w ich otoczeniu nie ulega stanowi zapalnemu.

Rodzaje brodawek

 • Brodawki zwykłe – mają charakter grudek powstałych na skórze o wielkości od 5 do 10 mm. Mają kolor skóry lub są od niej niewiele ciemniejsze. Najczęściej pojawiają się u dzieci. Mogą zanikać samoistnie, ok. 40 proc. brodawek zanika bez żadnego leczenia w ciągu 2 lat. Najczęściej powstają na palcach dłoni, ich lokalizacja może być jednak dowolna. Powoduje je zakażenie wirusem HPV-2, HPV-4 oraz HPV-7.
 • Brodawki stóp – występują na podeszwie stopy i mogą przybierać dwie postaci: rozsiane i głębokie, bądź powierzchniowe, zlewające się w skupiska tworzące tzw. brodawki mozaikowe. W przeciwieństwie do brodawek zwykłych bywają bolesne i powodują uczucie dyskomfortu. Powstają na skutek zakażenia wirusem HPV-1 lub HPV-2.
 • Brodawki płaskie – mają postać lekko uwypuklonych grudek o płaskiej powierzchni. Mają ok. 4 mm średnicy i kolor skóry. Występują licznie i nie powodują bólu, ani dyskomfortu. Najczęściej występują na twarzy oraz rękach. Wywoływane się przez wirus HPV-3.
 • Brodawki płciowe – zmiany mające kształt przyrosłych brodawek powstałych na błonie śluzowej narządów płciowych. Występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakty seksualne z osobą chorą. Wywoływane są przez wirus HPV-6 i HPV-11.
 • Mięczak zakaźny – przybiera postać twardych grudek wielkości 5 mm z zagłębieniem pośrodku, z którego przy ucisku wydobywa się kaszowata wydzielina. Występuje przede wszystkim u dzieci na skutek zakażenia wirusem mięczaka zakaźnego, należącego do grupy wirusów ospy. Mięczak zakaźny ustępuje samoistnie, zazwyczaj po ok. 6-9 miesiącach.

Metody leczenia brodawek

Niektóre rodzaje brodawek mogą znikać samoistnie. W walce z takimi zmianami stosuje się także metodę krioterapii, oddziaływania chemicznego (stosowanie substancji mających na celu stopniowe wypalenie brodawki). Możliwe jest także chirurgiczne usunięcie brodawek (wycięcie, ablacja laserowa, łyżeczkowanie).

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Brodawki: skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Madziora

  ja miałam brodawki w okolicach intymnych. okazało się, że to virus hpv :/ pozbyłam sie ich pare miesiecy temu, w Euro-klinice wyleczyli mnie laserem. choc zabieg do tanich nie należy, to nie żałuje, bo wyglądało to strasznie :(

  Odpowiedz

 2. Re: Brodawki: skąd się biorą i jak się ich pozbyć? orcel

  Jak ktoś chce jego text książki, to niech się odezwie do mnie, bo go mam jako ebook. Niech się odezwie na scherif@tlen.pl. tam jest więcej na temat różnych schorzeń. Prześlę mu text zeskanowany z oryginalnej książki profesora Nieumywakina – dyrektora kliniki w Bajkonurze. Zaznaczam, że ja kurzajki jego metodą wyleczyłem. O innych procedurach nie mam pojęcie i dopiero zacząłem pić wodę utlenioną wg jego metody. Zobaczę czy mi to pomoże.

  Odpowiedz

 3. Re: Brodawki: skąd się biorą i jak się ich pozbyć? orcel

  Poczytajcie pracoranie szefa medycznego bajkonuru profesora Nieumywajina, to się co nieco dowiecie…

  Odpowiedz

 4. Re: Brodawki: skąd się biorą i jak się ich pozbyć? orcel

  Ja wypleniłem brodawki wodą utlenioną… hihi

  Odpowiedz

 5. Re: Brodawki: skąd się biorą i jak się ich pozbyć? ania

  mam kilka twardych brodawek w dolnej części pośladka.stosowałam preparaty na brodawki ale nic nie pomogły.jak mozna je zlikwidować?

  Odpowiedz

  • Re: Brodawki: skąd się biorą i jak się ich pozbyć? aaaaa

   polecam niezawodny na kurzajki – brodawki sok z (glistnika) jaskółcze ziele

   Odpowiedz